Ortodonti Eskişehir2020-06-26T14:01:53+03:00

Ortodonti Eskişehir

Ortodonti Eskişehir, kısaca diş teli tedavisidir. Diş hekimliğinin 8 dalından biri olan ortodonti, çarpık diş ve uyumsuz çene yapılarını teşhis eder ve bunlara bağlı ortaya çıkan problemlerin teşhisini ortaya koyar. Bunların yanı sıra dişlerin olması gerektiği gibi sıralanmasını sağlar, ağız ve diş sağlığını korumaya yönelik yöntemler sunar, dişlerin estetik bir görünüm ve işlevsel fonksiyonlarını kazanması yönünde bir takım tedaviyi kapsar.

Ortodonti Eskişehir tedavisi

, her yaşta uygulanabilme özelliğine sahip olduğu gibi dişlerinin görüntüsünden ve sağlıksız olmasından rahatsız olan kişilere çare olmaktadır. Diş hekimliği teknolojinin son yıllarda çok hızlı gelişmesine bağlı olarak ortodonti tedavisinde kullanılmakta olan teknikler ve yöntemler çeşitlendiği gibi tedavi süreleri de oldukça kısalmıştır. Ortodonti tedavisine başlamadan problemin teşhis sürecinde yapılan uygulamalar ve kullanılan ekipmanlar doğrultusunda çok iyi sonuçlar gözlemlenmeye başlamıştır.

Türkiye’ de ortodonti Eskişehir tedavileri, 90’lı yıllara girilmesiyle modern konuda geliştirilerek uygulanmaya başlanmıştır. Ortodonti tedavileri genel olarak; büyüme ve gelişme çağında olan çocukların diş ve çene yapısının gelişimine etki ederek sağlıklı diş ve ağız yapısının oluşmasını sağlar. Aynı zamanda yetişkin kişilerde görülen çarpık diş ile çene yapısından kaynaklı kapanış bozukluklarının giderilmesini sağlayarak kişilerin daha sağlıklı bir ağız yapısına kavuşmalarını sağlayarak yaşam kalitelerini de artırmaktadır. Ortodonti tedavisinde bilinenin aksine sadece diş yapısına bağlı bozukluklar değil aynı zamanda yüz kısmında ki dengesizlikler de tedavi edilmektedir.

Ortodonti Eskişehir

Ortodonti Tedavisi Neden Gerekir?

Ortodonti Eskişehir, diş ve diş yapısında ki estetik problemleri, çene yapısında ki dengesizlikleri, çene ve dişlerin işlevsel bozukluklarını, kapanış bozukluklarını tedavi ettiği gibi büyüme ve gelişme çağında ki çocukların daha sağlıklı ağız ve diş yapısına sahip olmalarını, yetişkinlerde ise kişinin yaşam kalitesinin artmasını sağlayan tedavi yöntemleridir. Kimse çenesinin geride olmasını, gülerken dişlerini saklamayı, yemek yerken acı çekmeyi istemez. Eğer sizde bu gibi durumlardan şikâyetçiyseniz ve hayatınızın geri kalan kısmını gülerek, daha rahat yemek yiyerek geçirmek istiyorsanız ortodonti tedavisi almak için başvurabilirsiniz. Kısaca ortodonti tedavisinin neden gerekli olduğunu belirtmek gerekirse:

 • Alt ve üst çene bozukluklarını gidererek yüze daha estetik bir görünüm kazandırmak,
 • Çocuk veya yetişkin kişilerin doğal gülüşüne kavuşmasını sağlamak,

 • Çarpık veya yanlış bir şekilde yerleşmiş dişlerin doğru konumlanmasını sağlamak,

 • Travma ya da çürüğe bağlı olarak kaybedilme riski olan dişleri korumak,

 • Çocuklarda ki var olan ağız solunumu ve parmak emme sorunlarını ortadan kaldırmak,

 • Damak darlığı problemlerini çözme,

 • Kapanış bozukluklarını yok etme,

 • Diş çürümelerinin ve diş kayıplarının önüne geçme,

 • Konuşma, çiğneme gibi temel fonksiyonlarda ki bozuklukları düzeltme,

 • Dişlerin aralarında oluşan geniş yapılı boşlukları kapatma ve bunlara benzer problemlerin en iyi şekilde çözüme kavuşması için ortodonti Eskişehir tedavisi gereklidir.

Ortodonti Tedavisine Neden Olan Sorunlar

Ortodonti tedavisinin gerekli olmasına yani bilinçsiz olarak yapılan hangi davranışların ya da alışkanlıkların diş bozukluklarına, çene bozukluklarına neden olduğunu hiç düşündünüz mü? Genel olarak ortodonti Eskişehir tedavisi gereken problemlerin nedenlerinin hangi davranışlardan dolayı ortaya çıktığını sıralamak gerekirse:

 • Kalem ısırma, dişleri sıkma, tırnak yeme,
 • Parmak emme,

 • Süt dişlerini erken kaybetmek,

 • Diş kaybından dolayı ortaya çıkan düzensizlikler,

 • Dişeti problemlerinden dolayı ilerleyen diş düzensizlikleri,

 • Genetik yatkınlık,

 • 20’ lik dişlerin ön tarafta ki dişleri sıkıştırmasına bağlı oluşan düzensizlikler,

 • Hormonal düzensizlikler ve sistemik hastalıklar,

 • Ağızdan nefes alıp verme,

 • Dengesiz beslenme, beslenme bozuklukları,

 • Sürekli yalancı emzik kullanımı,

 • Uyku sırasında devamlı aynı tarafta yatma

Yukarıda sıralamış olduğumuz problemler diş gelişimini, diş sıralanışını ve tehlikeye attığı gibi çene bozukluklarının da ortaya çıkmasına neden olur. Bu problemler büyüme ve gelişme çağında ki çocuklarda aileleri tarafından fark edildiği süreçte erken dönemde ortodonti Eskişehir tedavisi ile çözüme kavuşturulabilir. Yetişkin bireylerde ise var olan problemlerine yönelik en uygun ortodonti tedavisi ile kısa sürede ağız ve diş sağlığına kavuşabilirler.

Ortodonti Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

Ortodonti Eskişehir, dişlerin görünümü ve işlevinden rahatsız olan bütün bireyler için uygulanabilmektedir. Hekim ve hasta uyumuna bağlı olarak ortodonti tedavileri hızlı bir şekilde sonuçlandırılabilir. Sağlıklı diş ve ağız yapısına kavuşmak için ne kadar erken tedavi sürecine başlanırsa sonuçları da o kadar hızlı ve iyi yönde olur.

Ortodonti Eskişehir Tedavileri

Önleyici ortodonti tedavisi: Ortodonti Eskişehir tedavi çeşitleri arasında ilk sırada önleyici ortodonti tedavisi yer almaktadır. Bu tedavi yöntemi çoğunlukla çocukluk sürecinde tırnak yeme, parmak emme, ağızdan nefes alıp verme gibi problemlerin ortadan kalkmasını sağlayarak dişlerin daha doğru bir şekilde yerleşmesi için uygulanmaktadır. Geri ve ileri çene bozukluklarını çözme, daimi dişlere yer açmak için çene aygıtlarını bu süreçte kullanmak mümkündür. Ebeveynler erken yaşta uygulanan ortodonti Eskişehir tedavisi için özellikle gelişim çağında ki çocuklara yönelik ortodonti bozuklukları konusunda bilgi sahibi olmaları gerekir.

Sabit ortodonti tedavisi: Ortodonti dalında en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olan sabit ortodonti Eskişehir tedavisi çocuk ve yetişkin olacak şekilde her yaştan hastaya uygulanabilir. Kalıcı dişler çıkmaya başladıktan sonra ortalama 12- 13 yaşlarında veya ilerleyen dönemlerde ortaya çıkan ortodontik bozuklukların ortadan kaldırılması için dişlerin üzerine yapışma özelliği olan ve tedavi sürecinde çıkarılmayacak teller ve braketler takılır. Bunun yanı sıra estetik kaygının oluşmasına yol açmayacak porselen teller, diş yüzeyi arkası tel teknikleri de uygulanmaktadır.

Pekiştirme tedavisi: Diş ve çene yapısında ki bozuklukların giderilmesi için takılan diş telleri çıkartıldıktan sonra dişler eski sahip oldukları pozisyona dönmek ister. Bu durumun önüne geçmek için pekiştirme tedavisi uygulanmaktadır. Hareketli ya da sabit apareyler kullanılarak dişlerin yeni pozisyonları korunmaya çalışılır. Eğer pekiştirme tedavisi uygulanmazsa ortodonti Eskişehir tedavisi başarısız olarak sonuçlanacaktır. Ortodonti tedavisi aldıktan sonra eski diş ve çene yapısını geri kazanmamak, ağız ve diş sağlığınızı korumak için gerekli kontrolleri yaptırmak ve tedavi yöntemlerini uygulama çok önemlidir.

Ortodonti Fiyatları

Ortodonti Eskişehir fiyatlarının belirlenmesinde birçok etken söz konusudur. Her bireyin çene, diş ve kemik yapısı birbirinden farklı olduğu için ortodonti tedavileri de kişiye özel olacak şekilde yapılmaktadır. Ortodonti fiyatlarının belirlenebilmesi için klinik muayenesi gerekir. Aynı zamanda kişinin ağız ve diş problemlerine de uygun tedavi yöntemi belirlenerek tedavi planlaması yapılmaktadır.

Randevu Alın

Dilerseniz 0 222 220 10 06 ve 0 546 225 10 06 numaralı telefonlarımızı arayarak, dilerseniz aşağıdaki formu doldurarak randevu alabilirsiniz.