İçeriğe geç

Eskişehir şeffaf plak ortodonti tedavisi

son yıllarda tıp ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte dişlerdeki çapraşıkların düzeltilmesi için tel yerine şeffaf plakların kullanıldığı telsiz bir ortodonti tedavisidir.

Şeffaf Plak Ortodonti Tedavisi Nedir?

Eskişehir şeffaf plak ortodonti tedavisi

, son yıllarda tıp ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte dişlerdeki çapraşıkların düzeltilmesi için tel yerine şeffaf plakların kullanıldığı bir ortodonti tedavisidir. Son yıllarda kullanımı çok sık tercih edilen şeffaf plak ortodonti tedavisi, genellikle sadece diş yapısında çapraşık olup bu çapraşıkların düzeltilmesi için tel takmak istemeyen hastalara uygulanmaktadır. Şeffaf plak, hastanın ağız yapısına uygun olarak üretilmektedir. Bu şeffaf plaklar hastanın tüm ağız yapısını şeffaf bir şekilde sardığı gibi karşıdan bakıldığında neredeyse hiç fark edilmez. Bu yüzden estetik bir yapıya sahiptirler.

Eskişehir şeffaf plak ortodonti tedavisi aşamaları için ilk önce hastanın ağız içi muayenesi yapılır. Hastanın ağız yapısı tedaviye uygun durumdaysa ağız içi ölçüsü alınarak dişler dijital ortama aktarılır. Ağız içi ölçünüzün dijital ortama aktarılmasıyla birlikte diş yapınızın son durumu dijital ortamda görüntülenebilmektedir. Yapılan bu işlemler ortalama 1-2 hafta sürmektedir. Ortodonti tedavisi şeffaf plak kullanımında şeffaf plaklar tamamen kişiye özel olarak sert plastikten üretilmektedir. Tedavi sürecinde şeffaf plaklar 2 haftada 1 olacak şekilde yenisiyle değiştirilmektedir. Değişim sürecinde çapraşık yapıdaki dişler bir miktar olacak şekilde istenilen yöne doğru hareket ettirilir. Böylelikle Eskişehir şeffaf plak ortodonti tedavisi tamamlanmış olur.

Ortodonti Eskişehir

Şeffaf Plak Ortodonti Tedavisinin Dezavantajları

Şeffaf plak tedavisinin sağlamış olduğu avantajların yanı sıra bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Genel olarak bu dezavantajları sıralamak gerekirse:

  • Şeffaf plak ortodonti tedavisinin en büyük dezavantajlarından biri tedavinin tamamen hastanın elinde olmasıdır. Şeffaf plak tedavisinden kısa sürede başarılı sonuç elde edebilmek için şeffaf plakların gün içerisinde en az 20 saat ağız içerisinde kalması gereklidir. Yani günde 12 saat şeffaf plak takmak tedavi için yeterli olmadığı gibi başarılı bir sonuç alınması mümkün değildir.
  • Normal ortodonti gibi her hastaya şeffaf plak tedavisi uygulanamamaktadır. %10 oranı kadar hastalar genellikle tel tedavisine yönlendirilmektedir.
  • Şeffaf plak tedavi sisteminin mekanik durumuna bağlı olarak diş yapısı çok küçük olan hastalarda şeffaf plak kullanılamamaktadır.

Randevu Alın

Dilerseniz 0 222 220 10 06 ve 0 546 225 10 06 numaralı telefonlarımızı arayarak, dilerseniz aşağıdaki formu doldurarak randevu alabilirsiniz.