İçeriğe geç

Nelere Dikkat Edilmeli?

Ortodontik tedavi sürecinde nelere dikkat edilmeli?

Ortodontik tedavi sırasında ağız bakımına dikkat edilmesi çok önemlidir. Aksi durumda dişlerin özellikle ön yüzeylerinde kalıcı renklenmeler, beyaz lekeler ve çürükler meydana gelebilir.

Sabit ortodontik tedavi süresince braketlerin ve tellerin kırılmasına sebep olacak sert ve yapışkan gıdalardan mutlaka uzak durulmalıdır. Örneğin; sakız, karamel, lokum gibi yapışkan gıdalar, fındık, fıstık, leblebi, patlamış mısır, ayva, erik gibi sert gıdalar; tost, ekmek, pide, lahmacun gibi hamur işlerinin sert kenarları braketlere ve tellere zarar vermektedir.

  • Elma, armut, havuç gibi sert meyve ve sebzeler ısırılarak değil, bıçakla doğrayarak tüketilmelidir.
  • Zeytin, kiraz gibi küçük ve çekirdekli gıdalar çekirdekleri ayıklandıktan sonra tüketilmelidir.
  • Lokmalar küçük parçalar halinde, kesilerek ya da koparılarak yenilmelidir.
  • Kola, Fanta, gazoz gibi asitli içecekler mümkün olduğunca tüketilmemelidir.

Apareylerin herhangi birinin acıtması, kaybolması, kırılması halinde mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Randevu tarih ve saatlerinize düzenli olarak zamanında gelmeye özen gösteriniz. Hekiminiz tarafından size verilmiş olan aparey, lastik, ağız dışı aygıtlar size önerildiği saatlerde ve önerildiği şekilde kullanılmalıdır.

Randevu Alın

Dilerseniz 0 222 220 10 06 ve 0 546 225 10 06 numaralı telefonlarımızı arayarak, dilerseniz aşağıdaki formu doldurarak randevu alabilirsiniz.