İçeriğe geç

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Dilerseniz klinik ortamında yaklaşık bir saate (Power Bleaching), dilerseniz evinizde yaklaşık 10-15 gün içinde istediğiniz beyazlama elde edilir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir? Bleaching Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma (bleaching) nedir araştırması, diş renginden memnun olmayan bireylerin temel noktasıdır. Diş hekimi tarafından gerçekleştirilen ve estetik diş hekimliği kapsamında ele alınan bir uygulamadır. Diş taşı temizliği ile başlayarak ilerleyen sürecinde diş renginde beyazlatma işlemi sağlanmaktadır. Her yaştan bireyin ihtiyacı olabileceği gibi özellikle diş sağlığı konusunda dikkatli olmayan, diş eti sorunları yaşayan ve çok miktarda sigara, kahve, çay tüketenlerde diş tedavisi uygulanır.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde ofis tipi ve evde diş beyazlatma hakkında bilinen bilgiler kısıtlıdır. Genellikle akla evde uygulanan doğal yöntemler gelse de durum bununla sınırlı değildir. Diş hekimleri tarafından bile bir diş beyazlatma diş rengi açmak adına uygulanabilecek birden fazla yöntem bulunmaktadır. Güncel uygulanan yöntemler şu şekildedir:

  • Ev Tipi Beyazlatma: Diş hekimi tarafından hastanın ağız yapısına uygun olan şeffaf plaklar üretilir. Dişe tam oturan bu şeffaf plaklar ile tam anlamıyla dişe temas sağlanır. Hastaya beyazlatma sırasında kullanabileceği malzeme de beraberinde verilir. Belirli aralıklarla malzemeyi dişe sürüp plağı dişlere takarak hasta evde beyazlatma işlemi yapmaktadır.
  • Ofis Tipi Beyazlatma: Lazer ile gerçekleştirilen yöntemdir. Klinikte diş hekimi gözetiminde sağlanmaktadır. Dişlere özel ilaç/jel sürülür. Daha sonra UV ışınları ile dişe zarar vermeden ilacın sertleşmesi sağlanır. Böylece dişte renk değişimi meydana getirilmektedir.
  • İçten Beyazlatma: Dişte kanal tedavisi uygulanırken beyazlatma da sağlamayı hedeflemektedir. Klasik kanal tedavisi yapıldıktan sonra diş içine beyazlatma jeli enjekte edilir. Daha sonra hava almayacak şekilde dolgu uygulaması ile kapatma yapılır. Böylece diş içten beyaz rengi elde edecektir.
  • Ofis + Ev Tipi Beyazlatma: Adından da anlaşılacağı üzere hem ev tipi hem ofis tipinin uygulandığı yöntemdir. Özellikle vakit bulamayan ve ciddi bir fark yaratacak renk değişimi talep eden hastalar için tercih edilir.
Estetik Dolgu (Bonding Uygulaması)

Kalıcı Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır, Mümkün mü?

Beyazlatma bleaching olarak da adlandırılan yöntemdir. Dişlerde oluşan renk tonu farklılaşmasını daha fazla açabilmek amacıyla uygulanıyor. Kalıcılık durumu hastanın ağız ve diş hijyeni ne derece sağladığına bağlı olarak belirlenmektedir. Bir diş üzerinde ofis tipi ya da ev tipi renk açma uygulandıktan sonra ortalama ömrü 6 aydır. Doğru bakıldığında dişlerin renginde 3-4 yıla kadar istenen temiz ve estetik görüntü kalıcı olacaktır.

Bleaching nasıl yapılır? Doğal diş beyazlatma uygulaması yapılmadan önce hastanın diş taşları temizlenmektedir. Genel bir temizlik yapıldıktan sonra hastanın diş etleri zarar görmemesi adına koruma aparat takılır. Diş beyazlatma bleaching malzemeleri, diş üzerine uygun şekilde sürülür. Özel içeriğe sahip olan bu malzemeler renkte değişime neden olacak ilaçlardır. Son aşamada doktor tarafından özel ışıklar, ışınlar sayesinde ilaç sertleştirilir.

Yalnız bleaching uygulaması tek seans ile sonlanan bir durum olmayabilir. Hastanın ağzında uygulama yaptıracağı diş sayısına bağlı olarak birkaç kat ilaç uygulaması gerekebilir. Bununla birlikte ofis tipi beyazlatma, ev tipi beyazlatmaya bağlı olarak birkaç seans gerekebilir. Uzman diş hekimi diş beyazlatma işleminin detaylarını belirtirken ve dişleri inceledikten sonra sürecin uzunluğu konusunda da ekstra bilgi verecektir.

Dişi Beyazlatma Evde Doğal Yöntemlerle Mümkün mü?

Ev tipi diş rengi açmak bir şekilde farklı malzemeler kullanarak gerçekleştirilmeye çalışılır. İlk aşamada renk tonunda açılma görülebilir. Fakat beyazlatma işleminden sonra diş kaplama ve genel diş yapısında hasar meydana gelmektedir.

Çünkü genel itibari ile internet üzerinde belirtilen ürünlerin çoğu yüksek oranda asit içerir. Asit ile dişi beyazlatma mümkün olsa da istenen bir şekilde değildir. Bu yüzden herhangi bir şekilde uzun vadede zarar görmek istemiyorsanız, denememelisiniz. Evde bleaching yöntemlerini uzman ortaklığı ile gerçekleştirmeniz daha doğru olacaktır.

En İyi Diş Beyazlatma Yöntemi Hangisi?

Var olan yöntemler hakkında bilgi edindikten sonra uzman ile hasta arasında detaylı bir konuşma gerçekleşmektedir. Hastanın var olan imkânları ve diş yapısına göre uzman sahip olduğu tecrübe neticesinde uygun olan yöntemi belirtecektir. Diğer tarafta hasta ise gerek ‘Diş beyazlatmak için hangi ürünler kullanılır?’ gerekse ‘En kısa sürede hangi işlem sonuç verir?’ soruları ile kendisine özel ve en iyi gelecek yöntemi belirleyecektir. Herkes için tek tip bir beyazlatmadan bahsedilemez.

Herkes Diş Beyazlatma İşlemi Yaptırabilir mi?

İşleme engel herhangi bir diş ve diş eti hastalığı olmayan herkese uygulanabilir, ancak beyazlatma öncesi diş hekimi muayenesi gerekmektedir. Ağzında ilerlemiş çürükleri ve diş eti hastalığı olan bireyler, hekimleri tarafından uygun görülen tedavilerini yaptırdıktan sonra beyazlatma işlemini uygulatmalıdır. Ayrıca, büyüme ve gelişim sürecinde olan kişilere, gebelere ve emziren annelere diş beyazlatma işleminin uygulanması önerilmez.

Dişler Herkeste Aynı Oranda mı Beyazlar?

Diş beyazlatma tedavisi herkeste aynı oranda sonuç vermez; diş renginin ne kadar açılacağı dişin yapısına göre değişir.

Diş Beyazlatma Zararlı mı?

Ev ya da ofis tipi diş beyazlatma işleminden sonra hastanın ağız içinde kısmen bir hassaslaşma görülebilir. 24-48 saat içerisinde sonlanması beklenen bir durumdur. Kalıcı bir zarardan bahsetmek mümkün değildir. Sıcak ve soğuk içecek tüketiminde acı, sızlama görülebilir. Diş etlerinde ekstra hassaslaşma olabilir. Fakat geçici olduğu bilinmelidir. Uygulama sırasında kullanılan malzemeler hastayı olumsuz etkileyecek türden değildir. 

Tek Diş Beyazlatma (İçten Beyazlatma) Nedir?

Kanal tedavisi sonrası renklenme olan dişlere uygulanır. Dişteki dolgu sökülür. Açılan boşluğa beyazlatma jeli uygulanır. Sonra diş, geçici dolgu ile sıkıca kapatılır. İstenilen renge ulaşıncaya kadar seanslar tekrarlanır.

İçten Beyazlatmanın Dişe Bir Zararı Var mıdır?

Kanal dolgusunun çok iyi izole edilmesi gerekir. İyi izole edilmişse bir zararı yoktur.

Diş Beyazlatma Ücreti 2022 Bilgisi

Güncel bleaching fiyat bilgisi değişiklik gösteren bir özelliğe sahiptir. Kaç dişe beyazlatma yapılacağı, hastanın istediği renk tonu gibi farklı özelliklere bağlı olarak ücret belirlenir. Bu aşamada hastanın internet üzerinden sağlıklı diş beyazlatma fiyatları konusunda bilgi edinmesi mümkün olmaz. Diş hekimi kontrolü sonrası uygulama yöntemi seçildikten sonra fiyat bilgisini almak daha doğru olacaktır.

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Beyazlatmanın Etkisi Ne Kadar Sürer?

Beyazlatma işleminden alınan sonuç, kişinin diş yapısına bağlı olarak değişir ve yaklaşık 6 ay-2 yıl arasında sabit kalır. Tabii ki bu süre kişinin kendisine de bağlıdır.

İşlem sonrası özellikle ilk iki hafta çay, kahve ve kırmızı renkli içecekler; kola gibi asitli sıvılar ve tütün mamüllerinden uzak durmak gerekir. Aksi takdirde erken dönemde beyazlatmanın etkisi azalabilir.

Randevu Alın

Dilerseniz 0 222 220 10 06 ve 0 546 225 10 06 numaralı telefonlarımızı arayarak, dilerseniz aşağıdaki formu doldurarak randevu alabilirsiniz.