İçeriğe geç

Gülüş Tasarımı,

dişlerin, ağız ve yüz bölgesinin bir bütün olarak değerlendirilmesi ve estetik olarak birbirine uyumlu hale getirilmesi ile kişi için en ideal gülüşün dizayn edilmesidir.

3 Boyutlu Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımını yaparken, hastanın dişlerini tüm yüz bölgesi ile birlikte değerlendirmek gerekmektedir. Bunu sağlamak için de birtakım başlıklar altında işlemler yapılmaktadır.

Bunlar; yüzün şekli, kişinin cinsiyeti, kişinin yaşı, kişinin sosyal konumu, saçlarının uzunluğu gibi birçok karakteristik özellikleri içerir. Bu karakteristik özellikleri bir araya getirip kişinin yüzüne uygun dişi bulmak tabii ki hekimin tecrübesi ile ve aynı zamanda kişinin isteğiyle de orantılıdır.

Unutulmamalıdır ki, gülüş tasarımı uygulamaları her bireyde farklılık göstermektedir.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı için başvurulan seansta fotoğraf ve video çekimleri yapılır. Aynı seans, üzerinde tasarım yapılabilmesi için üst ve alt çenenizden birer ölçü alınır.
Tasarımın yapılıp size ağız içinde gösterilmesi 2 seans sürer. İlk seansta alınan kayıtların ardından, ikinci seansta ise “Mock Up” adını verdiğimiz uygulama ile bu tasarım ağız içinde size gösterilir.

Gülüş dizaynı yapılırken bireyin yüz hatları, göz, kulak, burun, çene ucu vb. parametreler göz önünde bulundurulur.

Hazırlanan tasarım modeli üzerinden elde edilen bir silikon kalıp, dişlerinizde herhangi bir aşındırma vb. işlem yapılmadan dişlerinizin üzerine yerleştirilir. Bunu bir maket olarak hayal edebilirsiniz. Hekiminizin yönlendirmesi ile bu tasarımı ayna karşısında veya kamera kaydınız alınarak inceleyebilirsiniz. Daha sonra bu mock up malzemesi ağızdan çıkarılır. Çıkarma işlemi oldukça kolaydır. Hekiminiz, ideal gülüş tasarımına ulaşılabilmesi için mevcut dişlerinize ne gibi işlemler yapılması gerektiğini size varsa alternatifleriyle detaylı olarak anlatacaktır. İdeal gülüş tasarımı genellikle Estetik Diş Hekimliği, Ortodonti, Dental İmplant ve Diş Eti Estetiği uygulamalarının yalnız veya birlikte uygulanmasıyla sağlanır. Kabul ettiğiniz tedavi prosedürüne göre hekiminiz size yeni bir randevu vererek tedavinizi başlatır.

Estetik Dolgu (Bonding Uygulaması)

Gülüş Tasarımında Botoks ve Dolgunun Önemi (Medikal Estetik)

Zamanla, yaş ilerledikçe dişlerdeki aşınma nedeniyle, çene ucu ve burun arasındaki mesafe (dikey boyut) azalır, burun kenarından aşağıya inen gülme çizgileri (nazolabial bölgeler) belirginleşir, yer çekiminin etkisiyle yanaklar aşağı doğru iner.

Dişler estetik laminalarla, beyazlatma tedavileri ile daha güzel yapılabilirken, yüzü bir bütün olarak değerlendirmek gerektiği için yenilenmiş pırıl pırıl bir gülümseme ile birlikte çevre dokuların da desteklenmesi tedaviyi tam bir sonuca ulaştırır.

Amaç; yeni bir yüz oluşturmaktan ziyade, doku kaybını tamamlamaktır.

Dudaklardaki doku kaybı, belirginleşen gülme çizgileri, elmacık kemik ve yanaklarda oluşan çökmeler dermal dolgu maddeleri ile doldurulurken, göz çevresi ve alında oluşan mimik çizgileri belirginleşmesin diye botoks uygulamasından yararlanılmaktadır. Bu şekilde yüzü bir bütün olarak değerlendirerek tedavi tamamlanır.

Diş Eti Estetiği

Gülüş Tasarımında Diş Eti Düzenlemeleri

Gülüş tasarımında diş etlerinin simetrisi ve görünürlüğü çok önemlidir. Güldüğümüz zaman diş ve dişetinin görünürlüğü erkek ve bayanlarda farklı değerlendirilmektedir. Olması gerekenden daha fazla diş etinin görünmesi birey için estetik kaygı oluşturabilir. Bu sorun basit bir cerrahi işlem ile kolaylıkla düzeltilebilir. Günümüzde lazer destekli olarak yapılan bu işlemler hem kanamasız hem de ağrısız olması sebebiyle hastaya büyük bir konfor da sağlamaktadır.

Randevu Alın

Dilerseniz 0 222 220 10 06 ve 0 546 225 10 06 numaralı telefonlarımızı arayarak, dilerseniz aşağıdaki formu doldurarak randevu alabilirsiniz.