İçeriğe geç

Eskişehir Çene Eklemi Tedavisi

çene ekleminde bulunan yumuşak ve kemiksel dokularda gözlemlenen rahatsızlıkların tedavisini kapsar.

Çene Eklemi Rahatsızlığı Nedir?

Alt çene ile üst çenenin birbirine bağlanmasını sağlayan, şakak kemiği ile alt çenenin oluştuğu kısıma çene eklemi denilir. Çene ekleminde bulunan yumuşak ve kemiksel dokularda gözlemlenen rahatsızlıklara genel olarak çene eklemi rahatsızlığı denir.

Eskişehir çene eklemi

tedavisi alarak bu rahatsızlıkların önüne geçilmesi öngörülür. Çene eklemi rahatsızlıklarında çene kısmından tıkırtı sesi gibi basit bir semptom görülebildiği gibi çene kilitlenmesi gibi ciddi semptomlar ile de karşılaşılabilmektedir. Çene eklemi rahatsızlıklarında doğru tanının koyulması için kişinin muayene edilmesi gereklidir. İleri düzeyde ki çene rahatsızlıklarında fizik tedavi doktorunun yanı sıra plastik cerrah, diş hekimi ve psikiyatristten destek alınması gerekebilir. Hastaya detaylı bir şekilde muayene sonucu çene eklemi rahatsızlığında ki problem büyük oranda teşhis edilmektedir.

Çene Eklemi Rahatsızlığının Belirtileri

Çene eklemi rahatsızlığı kısa bir süre içerisinde ortaya çıkan bir hastalık değildir. Zamanla belli başlı belirtiler göstererek açığa çıkmaktadır. Bu belirtiler sonucu Eskişehir çene eklemi tedavisi geciktirilirse zaman içerisinde çene eklemi daha ciddi bir boyut kazanabilir. Buna bağlı olarak sıralayacak olduğumuz çene eklemi rahatsızlığının semptomlarını taşıyorsanız en kısa sürede muayene olup tedavi sürecinizi başlatmanız önerilir. Genel olarak çenek eklemi rahatsızlıklarının belirtileri şu şekildedir:

  • Çene ekleminde, kulağın ön kısmında, şakaklarda, yüz ve boyun kaslarında aniden beliren ya da yavaş yavaş ortaya çıkan ağrılar,
  • Yüz kısmında sürekli ağrı oluşumu ve yorgun olma hissi,
  • Konuşma veya çiğneme sırasında ağrıların olması ve yorgunluk hissi,
  • Yüz kısmında şişlik oluşması,
  • Diş yapısında ağrılar meydana gelmesi,
  • Baş dönmesi ve baş ağrısı,
  • Duyma probleminin belirmesi,
  • Çene yapısının tek tarafa kayarak açılıp kapanması,
  • Çene kilitlenmesi ya da kısıtlı kısa süreli ağız açıklığı oluşumu,
  • Kulaklarda ağrı ve çınlama

Çene Eklemi Rahatsızlığının Tedavisi

Eskişehir çene eklemi tedavisi sayesinde özellikle baş ve boyun kısmında ki organları ağrılardan kurtarmak ve çene fonksiyonlarının normale dönmesini sağlamaktır. Tedaviye yönelik planlama doktor tarafından yapılan muayene sonucu konulan teşhis doğrultusunda belirlenir. Çene eklemi rahatsızlıklarının ortadan kaldırılması için ilaç tedavileri uygulanabileceği gibi fizik tedaviye de başlanabilmektedir. Çene eklemi rahatsızlıklarına bağlı olarak çok fazla ağrı söz konusuysa eklem içi yıkanabilir. Çene kısmında tümör ya da travma varsa cerrahi işlemlere başvurulabilir.

Randevu Alın

Dilerseniz 0 222 220 10 06 ve 0 546 225 10 06 numaralı telefonlarımızı arayarak, dilerseniz aşağıdaki formu doldurarak randevu alabilirsiniz.