İçeriğe geç

Eskişehir Ortognatik Cerrahi (Çene cerrahisi)

yetişkin bireylerde alt ve üst çene yapısının birbirine tam olarak konumlanmadığı, ağız kapalı durumdayken dişlerin birbirine oturmaması halinde, diş ve çene yapısının sağlıklı bir bireyde olması gereken pozisyonlara getirilme konusunda uygulanan cerrahi işlemlerin genel adıdır.

Ortognatik Cerrahi Nedir?

Eskişehir Ortognatik Cerrahi (çene cerrahisi)

, yetişkin bireylerde alt ve üst çene yapısının birbirine tam olarak konumlanmadığı, ağız kapalı durumdayken dişlerin birbirine oturmaması halinde, diş ve çene yapısının sağlıklı bir bireyde olması gereken pozisyonlara getirilme konusunda uygulanan cerrahi işlemlerin genel adıdır. Çeneleri ve dişleri normal ağız yapısına uygun kapanma göstermeyen, diş ve çene yapısının bozukluğuna bağlı olarak konuşma ve çiğneme yetileri yetersiz gelen ve yüz estetiği bozuk olan kişilere genel olarak Ortognatik cerrahi tedavisi uygulanmaktadır. Çene problemleri konusunda zamanında önlem alınmadığı takdirde farklı ağız problemlerinin oluşmasına neden olabilmektedir. Zaman içerisinde dişlerde çürüklerin meydana gelmesi, dişlerin düzensiz aşınmalara uğraması ve ilerleyen süreçte diş kayıplarının oluşması ağız problemlerinden sadece birkaçıdır.

Ortognatik Cerrahide Tedavi Aşamaları

Mutlaka, herkes sağlıklı bir diş ve çene yapısına sahip olmak ister. Fakat bu noktada her yetişkin yeteri kadar şanslı olamamaktadır. Birçok kişide genel olarak çene yapısında alt ve üst çene ile alakalı bazı problemler oluşabilmektedir. Bu problemlerden bazıları; alt çenenin üst çeneye göre daha geride ya da daha önde olması, iki çenenin birbirini tam olarak karşılamaması, çene kısmının normale göre küçük ya da büyük olması şeklindedir. Bu tür estetik problemleri olan bireyler sağlıklı bir diş ve çene yapısına kavuşmak için bu sorunlara uygun tedavi yöntemleri arayışındadırlar. Bu estetik problemlere en uygun tedavi yöntemi Eskişehir Ortognatik cerrahi uygulamalarıdır. Plastik cerrah ve uzman bir ortodontistin ortak çalışması sonucu tedavi süreci yürütülmektedir.

Ortognatik cerrahi tedavisinde öncelikle tedavi görecek hastanın alt ve üst çene ölçüleri alınmaktadır. Bu ölçüler doğrultusunda hastanın çenesi alçı ile modellendirilerek çene yapısının tüm detayları incelenir. Bunun yanı sıra çene eklemleri, alt- üst çene kemikleri üç boyutlu görüntüleme sistemlerinin yardımıyla kontrol edilir. Yapılan analiz ve değerlendirmeler sonucunda hastaya hangi cerrahi işlemlerin uygulanacağı kararlaştırılır. Eskişehir Ortognatik cerrahi işlemlerinin belirlenmesinden sonra hastanın dişlerinin ameliyata hazır olması için ortodontik tedavi sürecine başlanır. Hastanın diş yapısında olması gereken dizilim kazandırıldıktan sonra çene yapısının sağlıklı bir şekilde konumlandırılabilmesi için ameliyata alınır. Ameliyat sırasında birbirini tam olarak karşılamayan çene kemikleri tekrardan yapılandırılarak doku dostu vidalar yardımıyla çene sabit bir hale getirilir.

Randevu Alın

Dilerseniz 0 222 220 10 06 ve 0 546 225 10 06 numaralı telefonlarımızı arayarak, dilerseniz aşağıdaki formu doldurarak randevu alabilirsiniz.