İmplant2019-09-30T00:13:18+03:00

Implant

Tek diş eksikliğinde ya da birden fazla diş eksikliği olan durumlarda en güncel tedavi yaklaşımı implant uygulamalarıdır.

İmplant Nedir?

Dental implant diş eksikliklerinde üzerine protez yapmak için kullanılan titanyum vida sistemidir. Çene kemiğine yerleştirilen dental implantlar diş kökü gibi görev yaparlar. Tek diş eksikliğinde ya da birden fazla diş eksikliği olan durumlarda en güncel tedavi yaklaşımı implant uygulamalarıdır. İmplant tedavisine başlamadan önce hekimin radyolojik ve klinik muayenesini çok dikkatli bir şekilde yapması gereklidir.

İmplant tedavisi hakkında en önemli durum implant yapılacak bölgedeki kemik miktarıdır. İlgili alanda yeterli yükseklikte ve kalınlıkta kemik dokusu olmalıdır. Kalan kemik dokusunun miktarı, ilgili bölgedeki dişin nasıl kaybedildiğinden çevre anatomik oluşumların varlığına kadar birçok faktöre bağlıdır. Örneğin, üst çene azı dişler bölgesindeki kemik dokuda sinüs denilen hava boşlukları bu bölgeye yapılacak bir implantın uzunluğunu etkileyen en önemli anatomik oluşumlardır. Alt çenede ise ana sinir dalının geçtiği kanala kadarki kemik miktarı seçilecek implantın uzunluğunu belirleyen bir anatomik oluşumdur. Yapılacak implant tedavisi öncesi diş hekimi mutlaka üç boyutlu dental tomografi yardımı ile radyolojik olarak ilgili bölgedeki kemiğin analizini yapmalıdır.

Tek diş eksikliklerinde, komşu sağlam dişlere dokunulmadan eksik dişi tamamlamak mümkün olabildiği gibi çoklu diş eksikliklerinde hareketli protez yerine sabit protezler kullanabilmek dental implantlar sayesinde mümkündür. Tam dişsizlik durumlarında özellikle alt çenede kullanımı zor olan, ağızdan sürekli çıkmaya eğilimli hareketli protezleri implantlar sayesinde sabitlemek mümkündür.

Estetik Dolgu (Bonding Uygulaması)

Diş İmplantlarında Tedavi Süreci Nasıldır?

İmplant tedavilerinde protezlerin tamamlanması klasik tedavilere göre daha uzun sürmektedir çünkü titanyum yapının kemikle bütünleşmesi için 3 ya da 4 ay beklemek gerekmektedir. Çene kemiğine herhangi bir müdahalede bulunulduğunda veya üst çenede sinüs boşluğunu kaldırma işlemi uygulandığında ise bu süre daha da artabilir.

Diş İmplantlarının Ameliyatı Zor Mudur?

Lokal anestezi altında yalnızca implantın yapılacağı bölge uyuşturularak yapılan operasyonlar ağrısızdır. Operasyon öncesinde reçete edilen ilaçların alınması, işlem sonrasında antiseptik gargaraların kullanılması ve iyi bir ağız bakımıyla iyileşme süreci atlatılır.

Operasyon sonrası yanakta hafif şişlik veya renk değişiklikleri beklenir ancak ilk 24 saat yapılan soğuk tampon uygulamasıyla ödem hızlıca azalacaktır. Şiddetli ağrılar görülmez, doktor tarafından önerilen ağrı kesici ilaçlar ilk gün oluşabilecek ağrıyı kolaylıkla kontrol altına almakta yeterlidir.

Diş İmplant Operasyonu Sonrasında Yüz Şişliği, Ağrı Olur mu?

Diş implant operasyonu sonunda bazen yanakta şişlik ya da renk değişiklikleri olabilir, bu operasyon süresi ve bölgenin genişliğine göre de değişebilir. Hekiminizin de belirteceği operasyon sonrası yapılması gerekenlere dikkat edilirse bu süreç konforlu bir şekilde atlatılabilir. Ağrı kesici ilaçlar sayesinde yaşanılan ağrı problemi de kontrol altına alınabilir.

Kliniğimizde uygulanan diyot lazer tedavileri ile implant cerrahisi sonrası ağrı ve şişlik minimuma indirilmekte ve iyileşme süreci hızlanmaktadır.

Diş İmplantları Kimlere Uygulanamaz?

Kontrol altında olmayan önemli bir sistemik hastalığı olan, radyoterapi veya yakın dönemde kemoterapi alan bireylerde yapılması sakıncalıdır. Ancak hastalık kontrol altına alındığı takdirde implant herkese yapılabilir. Muayenede yeterli kemik saptanamazsa ek işlemlerle önce kemik altyapısı oluşturduktan sonra implantlar yerleştirilebilir.

Diş İmplantları Uzun Ömürlü Müdür?

İmplantlar da, dişler gibi dişeti ve kemik ile ilişkidedir ve bu yapılarda oluşabilecek rahatsızlıklar implantları etkileyebilmektedir. İyi bir ağız bakımı yapılamadığında, implantların çevresindeki dişeti iltihaplanarak doğal dişe benzer şekilde dişeti hastalıklarının oluşmasına ve implantların kaybedilmesine varan sorunlara neden olabilir. Doğal dişlere olduğu gibi, implantların çevresine de doğru bir ağız bakımı uygulayıp, rutin kontrollere gittiğinizde; implantlarınızı uzun bir süre sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Diş İmplantının Bakımı Nasıldır?

Diş implant bakımı için en önemli işlem diş ipi veya ara yüz fırçası kullanımıdır. Diş ipleri ve ara yüz fırçaları ile kaplamaların aralarını temizlemek bakteri oluşumunu ciddi oranda engelleyecektir. Ağız suları yani gargaraları kullanmak, ağız hijyenine katkı sağlayacaktır. Düzenli bir ağız, implant diş bakımı ve rutin diş hekimi kontrolleri ile implantlarınızı yıllar boyu güvenle kullanabilirsiniz.

İmplant

Diş İmplantlarının Avantajları Nelerdir?

Özellikle uzun yıllardır dişsiz olan hastaların mevcut protezleri kemikte değişim devam ettiğinden dolayı zamanla uyumunu kaybederek hareket etmeye, vuruklara neden olmaya başlar. İmplant üstüne yapılan protezler sabit bir temelin üstüne yapıldığı için hareket etme veya ağızdan çıkma özelliği bulunmamaktadır. Hareketli protez istemeyen veya kemiğin tutuculuğunu kaybettiği kişilerde uygulanabilir.

Diş İmplant Süreci Nasıldır? Ne Kadar Zamanda Dişlerim Tamamlanır?

Ortalama 3 ay, bazen de 2 aylık bir sürede implantların osteointegrasyonu(kemikle birleşmesi) beklenir ve üst yapıları tamamlanır. İnce veya yetersiz yükseklikte kemik varlığında ek işlemler uygulanmışsa bekleme süresi uzayabilir.

Randevu Alın

Dilerseniz 0 222 220 10 06 ve 0 546 225 10 06 numaralı telefonlarımızı arayarak, dilerseniz aşağıdaki formu doldurarak randevu alabilirsiniz.