İçeriğe geç

Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi

Yetişkin Ortodontisinde,

tek şart, tedavi için kemik ve doku yapınızın uygun olmasıdır.

Yetişkin Ortodontik Tedavilerinde Yaş Sınırı Var mıdır?

Hayır, ortodonti her yaştaki bireye rahatça uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Yetişkin ortodontisi için tek şart, tedavi için kemik ve doku yapınızın uygun olmasıdır.

Yetişkinler İçin Ortodontik Tedavi Ne Amaçla Yapılır?

  • Çapraşık ve yanlış konumlanmış dişleri düzeltmek,

  • Kapanış bozukluklarını düzeltmek, Kaybedilen diş boşluklarını doldurmak,

  • Diş ve dudakları düzgün konuma kavuşturmak,

  • İleride ve geride konumlanmış çene bozukluklarını düzeltmek,

  • Ağız solunumunu engellemek,

  • Doğumsal anormallikleri (dudak, damak yarığı) gidermek,

  • Protez öncesi destek tedavi olarak yapılmaktadır.

Yetişkin Ortodontisi İçin Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Kapaklı Sistemler
Yetişkinlerde sürtünme kuvvetini en aza indiren kapaklı sistemler daha sık kullanılmaktadır. Kapaklı sistemlerde hem ağızda kullanılan küçük tel parçaları ortadan kalkmakta hem de tedavi süresi bir miktar kısalmaktadır.

Seramik-Estetik Sistemler
Estetik diş telleri, metal diş teli kullanmak istemeyen yetişkin hastalar için bir çözüm olmuştur.

Lingual Tedavi
Günümüzde yetişkin hastalarda kullanılan bir başka tedavi şekli de, diş tellerinin, dişlerin iç yüzeylerine yapıştırıldığı “Lingual Ortodonti”dir. Lingual ortodontide kullanılan özel teller dişlerin görünür yüzeyleri yerine iç yüzeylerine uygulandığı için görünmez ortodonti şansı sunmaktadır.

Ortognatik Cerrahi
Kemik yapısından kaynaklanan şiddetli çene problemlerinin tedavisinde tek başına ortodontik tedavi yeterli olmamaktadır. Bu tedaviler, ortodonti uzmanının planladığı, plastik cerrahların uyguladığı ortognatik cerrahi ile desteklenmelidir.

Invisalign
Tel takmadan ortodontik tedavi görme imkanı sunan bu sistem, kişiye özel üretilmiş şeffaf plaklardan oluşur. Plakların iki haftada bir sıradaki seri ile değiştirilmesiyle dişlerde yavaş yavaş hareket elde edilir. Invisalign, tel tedavisine göre size istediğinizi yeme içme ve dişlerinizi daha kolay temizleyebilme şansı sunar. Lingual ortodontide olduğu gibi, tedaviniz kimse tarafından fark edilmeyip estetik konforunuzu korumaya devam edersiniz.

Randevu Alın

Dilerseniz 0 222 220 10 06 ve 0 546 225 10 06 numaralı telefonlarımızı arayarak, dilerseniz aşağıdaki formu doldurarak randevu alabilirsiniz.